Tel Aviv, 19 Feb 2018, 17:47:43
מבנה אתר "מילים" עודכן בחודש אוקטובר 2013 . האתר מומלץ לצפיה בדפדפן Chrome. לתגובות הקלק על "ניתן להגיב" בתחתית כל דף
קטגוריות
  • אין קטגוריות


Marcel Proust :The Nostalgic Lost Time

.

Marcel Proust

In Search of  The Nostalgic Lost Time

 

¤

 

Four video-clips after Marcel Proust

Texts by Marcel Proust

Music by Reinldo Hahn and Cesar Franc,

Paintings by Vermeer, Botticelli, De-Hooch and Claude Monet

Videos of Illiers-Combray

Vintage and today Photos

¤

  Personal Pilgrimage and Sentimental Reflections

_____________________________________________________________

 

בעקבות הזמן הנוסטלגי האבוד

 

בארבעה סרטונים בני כעשר דקות כל אחד [ שניתן לצפות בהם להלן ] מובאים זה בצד זה וזה יחד עם זה חומרים שונים כולם קשורים במרסל פרוסט ונובעים מיצירתו הגדולה “בחיפוש אחר הזמן האבוד”. הסרטונים מנסים לשחזר שיחזור סנטימנטלי את הנוסטלגיה המפעמת ביצירתו של מרסל פרוסט ונסיונותיו להשיג ולהשיב ולו בהבהוב-של-רגע, חמקמק ונמוג, של הזמן שחלף אבד והתמוסס.

בארבעת הסרטונים הללו חיברתי בין טקסטים של מרסל פרוסט, מתוך תרגומה האוורירי של הלית ישורון לבחיפוש אחר הזמן האבוד, ואליהם צירפתי תצלומים שצילמתי בשלושה “רגלים”  [ בשנים 1982, 1986 ו-2006) בהם עליתי לרגל למקום התרשותם של הדברים: אילייר-קומברי, המרוחקת אך מעט מקתדרלת שארטר החד-פעמית.

מתוך קתדרלת המילים שבנה פרוסט לזמן שאבד בחרתי מעין ארבעה “לייט-מוטיבים” שניתן לזהות במכלול יצירתו – ואני נזקק לביטוי “ואגנריאני” לא בכדי ולא רק משום שפרוסט עצמו היה מחובבי המלחין הגרמני אלא שהלך במידה מסויימת בדרכו, הן בשימוש שעשה ברעיון ה”לייט-מוטיב” שהוא “נושא-מוביל” החוזר ונשנה ביצירה, ומסייע ביצירת אחדותה, וגם בשל המיזוג שממזג פרוסט ומשלב בתוך מילות הספרות השירית שכתב – איזכורים רבים לתחומי אומנות אחרים [ כגון הספרות [ בדמותו של ברגוט] המוזיקה [ בדמותו של וונטיי ] הציור [בדמותו של אלסטיר ] , המשחק [ בדמותה של ברמה ] הארכיטקטורה [ בדמותו של ג’ון רסקין ] והמבנים שהוא מתאר בהם,  ועוד ועוד ] וזה בנוסף לאיזכורים רבים מאוד של יצירות אומנות – המוזכרות בשמן המפורש ולעיתים במרומז.

האומנות, על ביטוייה השונים היתה, עבור פרוסט, חלק בלתי נפרד מעולמו, ומכאן ששילובה ביצירתו הוסף, לפי דעתי, על רקע השפעתו של ואגנר והרעיון שלו על Gesamtkunstwerk, ( יצירת אמנות כוללת) והשפעת אלו על השקפתו האומנותית של פרוסט.

בסרטונים שערכתי, ציטטתי ושילבתי ביטויים אומנותיים הקשורים ליצירתו של פרוסט. שכבת הבסיס לסרטונים היא המוזיקה: על הקו המוזיקלי שבחרתי, מצטברים המראות [ אלה שצילמתי כתמונות “סטילס” וכן כצילומי וידאו ] ב”עליותי לרגל” לאילייר-קומברי,  וכן תצלומים ישנים בני תקופתו של פרוסט המציגים אותם מקומות בימיו. לאלה מצטרפים הטקסטים הרלוונטיים, מתוך “בעקבות הזמן האבוד”.

את לבטי – ואת הויכוח המתמשך איזו מוזיקה עמדה לנגד עיניו של מרסל פרוסט כאשר כתב על הקומפוזיטור וינטיי וכאשר הפליג בשבחיה של “הסונטה של ונטיי” והתפעל מ”הפרזה הקטנה” באותה סונטה – לא הצלחתי לפתור ;

אך פטור בלא כלום אי אפשר ולכן – צירפתי לסרטונים מעין הקדמה מוזיקלית וויזואלית לכל אחד מהפרקים – ובה מתנגנת מוזיקה של הקומפוזיטור ריינלדו האן [ שהיה גם ידידו האישי של פרוסט ויתכן אף בן-זוגו לתקופה מסויימת ] אך את הבחירה העיקרית עשיתי כאשר בחרתי את הסונטה לכינור ופסנתר של סזאר פרנק – היא הסונטה שלדעת רוב המבקרים אליה או אל חלקיה כיוון פרוסט, על רקע סונטה זו, עולה וצף הזמן הנוסטלגי האבוד.

כיוון שלסונטה ארבעה פרקים בחרתי ארבעה “אובייקטים” הם כאמור מעין “לייט מוטיבים” שיככבו בכל אחד מהפרקים.

 

כאן ימצאו קישורים לארבעת הפרקים – ארבעת הלייט מוטיבים – וארבעת הסרטונים:

 

Marcel Proust :The Nostalgic Lost Time   .A

1.     פרק ראשון – מגדל הפעמונים;

2.     פרק שני – הכנסיה בקומברי

3.    פרק שלישי – הפראזה הקטנה – [ מלווה בטקסט] 

4.    פרק רביעי – הפארק של סוואן – [ מלווה בטקסט ]

 

 

_______________________________________________________________________________

עודכן ביום 23.12.2014 Updated

 

 

1/4

Combray : The Bell Tower

YouTube Preview Image

 

 

 

________________________________________________________

2/4

Combray : The Church

YouTube Preview Image

 

 

_________________________________________________________

3/4

Swann and Odett’s Love

or

The Little Phrase

 

YouTube Preview Image

 

_____________________________________________

4/4

Combray: The Park

YouTube Preview Image

 

 

 

 

תרום - אם אתם מעונינים לתמוך בקיומו של אתר "מילים" הנמנע מכל צורה של פרסום - כל סכום תרומה יתקבל בתודה

Be Sociable, Share!

תגובה אחת

  • erica הגיב:

    בשנה הזאת התחלתי לקרוא את “ה”ספר של פרוסט ולמיותר לספר כמה הנאה הפקתי ממנו. מכוון שאתה “מחפש” את הסופרים במקומות בהם חיו, אני רוצה לספר לך שבפריס ניתן לבקר בחדר בו פרוסט היה חי. החדר נמצא בבנין של בנק, אבל פעם בשבוע, ביום חמישי בין 2 ל- 6 החדר פתוח למבקרים אחרי קביעה מראש. מס הטלפון ניתן למצוא בגוגל.

כתיבת תגובה

Font Controller

+(reset)-

…….[ צ ו ה ר ]…….
מבט אחר; אפשרויות שונות ; תובנות נוגדות ; הערות מועילות; הארות בונות; מחשבות בלתי-מסורקות; אסוציאציות חתרניות; ועוד...ועוד....