Tel Aviv, 19 Feb 2018, 17:54:15
מבנה אתר "מילים" עודכן בחודש אוקטובר 2013 . האתר מומלץ לצפיה בדפדפן Chrome. לתגובות הקלק על "ניתן להגיב" בתחתית כל דף
קטגוריות

[13.1- 13.2] לודז’ – מסע לב-הר Herz-Berg

.

750-HERZBERG-2 

 

 

13.1- חלק ראשון מסע-לב HERZ

 

 

YouTube Preview Image

 

 

13.2- חלק שני מסע-הר BERG

 

 

YouTube Preview Image

 

 

13.1- מסע לב-הר – חלק ראשון מסע-לב HERZ

 

באחד משיטוטיי בחנויות הספרים המשומשים, עיני נפלו על ספר ישן ומצהיב. מה שמשך את תשומת ליבי בו היו חיתוכי העץ הדרמטיים, והכיתוב כי מדובר במהדורה מצומצמת שהודפסה בשנת תשי”ג – כלומר בשנת 1953 אלה שיכנעו אותי לרכשו. כך הגיע לספרייתי ספרו של היינריך פון קלייסט – מיכאל קולהס. אך עלי להודות על האמת, דיפדפתי בו, והחזרתי אותו למדף, עד שיבוא זמנו.

ויומו בא, כאשר גיסתי החביבה, העניקה לי את הספר “היינריך פון קלייסט קולהאס ואחרים” בתרגומו של רן הכוהן, במתנה, עם ההקדשה המובאת בזאת, ואז, מתוך ענין בהשוואת תרגומים, התחלתי קורא דווקא בתרגום הישן.

סיפורו של מיכאל קולהאס ידוע ומפורסם – סוחר סוסים ישר דרך נאלץ למסור שנים מסוסיו במעבר הגבול של היונקר וונצל פון טרונקה. עד מהרה מסתבר למיכאל קולהאס  כי נעשה לו עוול אך כל נסיונותיו ללכת בדרכי החוק הרגילות כדי להשיב לו את הסוסים נתקלים בחומה גבוה ובלתי עבירה של בירוקרטיה ושחיתות –אשתו מנסה גם היא למסור את תביעותיהם לאנשי היונקר – אך היא נפגעת מידיהם של אנשי היונקר – ומתה מפצעיה;

ואז – פקעה באחת כל אזרחותו הטובה, וכל שמירת החוקים והמידות הטובות שהיו נר לרגליו – ונפרץ סכר שנאתו ונקמנותו העיוורת – של אותו סוחר סוסים מהוגן. והוא אוסף סביבו חבורה של אספסוף והם מכריזים מלחמה על מדינת סאכסוניה, והורסים ושורפים ורוצחים כל הנקרה בדרכם, ומיכאל קולהס, האזרח הטוב ושומר החוק לשעבר, הופך לנרדף על ידי השלטונות.

ובעודי שוקע בפיתולי עלילות הנקמה של מיכאל קולהאס, החלו הלבטים העקרוניים שנובלה זו מעוררת לכרסם בי:

קוטב רדיפת הצדק הבוערת בעצמותיו של מיכאל קולהאס – מכאן , ותהומות הנקמה המפעפעים בו – מכאן;

האובססיה הבלתי נשלטת – מכאן

ודרכי החוק המקובלות שהכזיבו – מכאן;

ואני מגיע לקטע בסיפור שהוא משני לחלוטין וחסר חשיבות, ונדמה לי כי הוא נשאר בנובלה, לא משום שיש בו תרומה של ממש להתרקמות העלילה אלא אולי כשריד מאותה “כרוניקה עתיקה” על אחד הנס קולהאס שחי ופעל באותו איזור במאה השש עשרה, שקלייסט שינה את שמו למיכאל, שעלילותיו דומות לעלילותיו של גיבור הנובלה.

באותה אפיזודה משנית, צדדית וחסרת חשיבות, שלא זכתה להתייחסות כל שהיא מצידם של המבקרים הרבים של הנובלה, מסופר על אחד מילדיו של מיכאל קולהאס, אשר תוך כדי מסע הנקמה של אביו, שהפך למסע מנוסה, נופל הילד למשכב ועליהם לסור לישוב קרוב על מנת לרפאו.

בלא היסוסים רבים, קמתי ונסעתי לגרמניה כדי לבקר באותו מקום צדדי וחסר חשיבות אליו סרה שיירתו של מיכאל קולהאס.

הדרך המובילה לאותו ישוב, נתמשכה באיזור מישורי, וכיאה למסע שתחילתו בסימן HERZ  כלומר “לב”, גם מסע זה החל בליבה של מדינת סאכסן – היא סכסוניה הגובלת במדינת ברנדנבורג. אנו נוסעים בין שדות שלף ומתקדמים לעברו של הישוב בו התעכב אותו מיכאל קולהאס, שבמקורו היה בן המאה השש עשרה – וקלייסט כתב את סיפורו כמאתיים שנה לאחר מכן בשנת 1810.

הגענו לשלט דרכים המפנה אותנו ימינה לStadtker   כלומר ללב העיר ההסטורית – וכאן ראוי להאזין לקטע מתוך סיפורו של קלייסט, הוא הקטע שהביאני עד הלום:

          [ציטוט ראשון ]

             ולא, השם הרצברג, אינו איזו פליטת קולמוס שכן השם המפורש  יחזור שנית מיד לאחר מכן.

[ ציטוט שני ]

וכך הגענו לעיר הרצברג, שעל נהר האלסטר – והיא אכן עיר הסטורית, שראשיתה כתשע מאות שנה קודם לביקורנו, והיא מופיעה בציורים בני תקופות שונות ובמפות ישנות, וככל עיר גרמנית ליבה היא הכנסיה המופיעה בכל התחריטים ההסטוריים המתארים אותה, ואנו מסיירים בעיר ומחפשים איזה שרידים לקיומם של יהודים בה אך, לדאבוננו, סימנים כגון כתובות יהודיות על קברים ישנים או מבנים בעלי סממנים יהודיים, כגון בתי כנסת,  – לא מצאנו בה.

 

כך, הגיע מסע החיפושים אחר מקורות השם הרצברג, בהרצברג, המוזכרת על ידי היינריך פון קלייסט אל סיומו המאכזב.

 

 

13.2- מסע לב-הר – חלק שני מסע-לב BERG

 

 

 

למרות שמסעי בעקבות Herz  בליבה של מדינת סאכסן, נסתיים בכשלון מסויים, עדיין לא נואשתי. והמשכתי במסע נוסף בעקבות מקורות שם משפחתי, כשאני ניתלה בחלקו השני של השם : BERG כלומר “הר”, וגם מסע זה החל מתוך ספר שבספרייתי.

לאחר פטירתו של אבי, החליטה אימי לתרום את ספריו לספריות אחדות. כאן מכתב תודה שקבלה מספריית אוניברסיטת תל-אביב אליה הועברו הספרים בגרמנית שהיו בספרייתו, וכאן מכתב תודה ממרכז פרס לשלום, על ספרים שתרמה אימי מספרייתו של אבי, שכל חייו בארץ נמנה על מחנה השלום. גם אני זכיתי בספרים אחדים מספרייתו ובין האהובים עלי במיוחד היו שלושת הכרכים של כתבי הפרוזה של היינריך היינה – בהוצאת “לגבולם”.

בכרך השני מופיע “מסע הרץ”, בו סיכם היינריך היינה את חוויותיו ממסע ארוך שערך בשנת 1824 בהרי הרץ שבגרמניה

להפתעתי מצאתי ב”מסע הרץ” של היינריך היינה, סיבה נוספת לחפש את מקורות משפחתי באיזור ההררי של גרמניה;

החלטתי לנסוע לאותה “הרצ-בורג” שבאיזור ההררי של גרמניה.

שלטי הדרכים כיוונו להרצברג דווקא ולא להרצ-בורג, וככל שהתקדמנו במסע, הזמינו השלטים החומים לבקר ב”היסטורישה וולפן-שלוס” כלומר במזיאון ההסטורי שבטירת וולפן שבהרצברג-אם-הרץ.

השם וולפן הוא שמה של שושלת נסיכים גרמניים שנוסדה על ידי וולף הראשון בן המאה התשיעית.

אותה טירה היסטורית, מופיעה בתחריטים ישנים, ונראה כי עברה גלגולים אחדים ברבות השנים.

ובתצלום אויר מודרני היא מוצגת כך:

השלט בכניסה לעיירה “הרצברג אם הרץ” קבל את פנינו בברכת “ברוכים הבאים” ובנסיעה קצרה בעיירה השלווה מצאנו עצמנו ליד אגם קטן ומוריק הסמוך לכיכר בית העיריה הנקראת כיכר השוק.

בכיכר שלא השתנתה הרבה משנת 1943 – מצאתי חנות ספרים וניסיתי למצוא בה ספר על ההיסטוריה של העיירה, אולי מבין דפיו אלמד משהו על עברה של משפחתי. הספר היחידי שנמצא שם, שעסק בחיפוש שורשים היה דווקא ספר שעסק בחיפוש שורשים בהרצברג-אם-הרץ-בשנים 1933-1945 – כלומר בתקופה הנאצית – ללמדך שהעבר הנאצי – ממשיך להטריד את אנשי המקום.

סרתי לבית העריה הסמוך מבקש לדעת האם מוכר להם בית קברות יהודי בעיירה – אך התשובה היתה שלילית, ואולם לפני שעזבתי, הספיקה פקידה אחת, כשמבוכה גלויה על פניה, לנדב לי אינפורמציה שתטריד את מנוחתי.

מן האגם הסמוך לבית העריה, ניתן לזהות את הטירה היא ה”וולפן-שלוס” ההסטורית החולשת על העיירה – אנו נוסעים לכיוונה, וגם השלט מכוון את הנוסעים אל ה”וולפן-שלוס”. אנו עולים במעלה הגבעה בדרך העולה, בחורשה מוריקה שמשני צידי הדרך, וסיפורה המטריד של הפקידה מבית העיריה מעסיק אותי, ואינו מניח:

וכך הגענו לסופה של הדרך והנה אנו עומדים לפני שער הטירה.

אני ניגש את קיר הטירה ופונה לעבר השער, והנה מתגלה לפני שלט המכריז את שמה של הטירה:

             הטירה שעד עתה כונתה “וולפן-שלוס” היא בעצם “הרצברג-שלוס”

 והשלט שאני עומד לידו מספר את תולדותיה של הטירה, מימי הווסדה בשנת 1029 וסיפור האצילים שהחזיקו בה וכיצד עברה בשנת 1158 מידיו של היינריך-הארי, שהיה בן שושלת הוולפים לידי פרידריך הראשון ברברוסה הקיסר אדום הזקן משושלת השטופנים  ועד שהגיעה בשנת 1629 לידי הנסיך ארנסט אוגוסט – הנסיך הראשון של הנובר ואביו של המלך גורג’ הראשון מלך אנגליה…

אכן יחוס גדול לטירת הרצברג, ואולי בה אגלה משהו שיאיר את דרכי….אולי כאן אגיע סוף סוף….

אני נגש לשער הטירה והד קולו יוזף קא מתנגן בי:

“בפתח החוק עומד שומר סף, אל השומר הזה בא איש מן הכפר ומבקש רשות להכנס אל החוק. אבל השומר אומר שעכשיו אין הוא יכול להרשות לו להכנס”. 

עוברות השנים, האיש מן הכפר כבר הזדקן ועדיין אין הוא מצליח להכנס אל החוק שהרי השומר מבהיר לו כי הוא רק הנחות בשומרים ובין אולם לאולם עומדים שומרי סף וכל אחד כוחו גדול משל משנהו ….

ועתה כשתש כוחו של האיש והוא עדיין ממתין להכנס לחוק – הוא פונה לשומר ואומר לו “הלא כל בני האדם שואפים להגיע אל החוק” איך זה קרה שבמשך כל השנים הרבות לא ביקש איש מלבדי להכנס.

שומר הסף שואג לתוך אזנו שנתחרשה ברבות השנים: “איש מלבדך לא יכול היה לקבל כאן רשות להכנס, משום שהפתח הזה נועד רק לך.

     עכשיו אני הולך וסוגר אותו”.

 

האמנם, רק אני הרחקתי עד לטירת הרצברג, כדי לנסות וללמוד על מקור שם משפחתי ומאין בא לנו שם זה, ומה שורשיו ?

כאשר כבר הבקעתי פנימה ועברתי את השער השני של הטירה הגעתי אל החוק עצמו, בדמותו של בית המשפט המחוזי של איזור הרצברג-אם-הרץ. נכנסתי לאולם המשפטים – לא סמל המדינה מתנוסס מעל דוכן השופטים אלא ציורו של אחד האצילים … הטריבונל המחוזי הנכבד עמד להתכנס בעוד דקות אחדות, ואני יצאתי לחצר הטירה מתרשם מהמגדל המתנשא מעליה, מתרשם מהעיטורים הצבעוניים בסגנון רנסנסי המעטרים אותה. גם מוזיאון הסטורי קטן במקום – ומלבד שריונו של אותו “שומר סף דמיוני” המתאים למשל חסר הפשר של פרנץ קאפקא, מוצגים בו סכיני ציד והאקדחים שיוצרו בה בשנים עברו לצד העוגבים שבונה העוגבים יוהאן אנדריאס אנגלהארט היה בונה בה –

אך…. פשר לשם הרצברג, לא מצאתי בה.

וכך הגיע גם מסע זה לסיומו חסר הפשר, כמו המשל של פרנץ קאפקא, כלומר אל ה”חוק” לא הצלחתי להגיע…

הסיפור המטריד על היהודים ותנועת השחיטה של הפקידה בבית העריה של הרצברג-אם-הרץ חזר אלי ובחיפושי אכן הגעתי למקורו:

בשנת 2010 הוצב בכפר אוסטרודה המרוחק רק כ 12 ק”מ מהרצברג-אם-הרץ, לוח זכרון לבית הכנסת שהיה במקום וכן לוקטו לזכרון שברי מצבות יהודיות מבית הקברות ונתגלו קברים אחדים מבית הקברות היהודי שהיה במקום.

   היתכן כי מכפר זה, הסמוך לעיירה הרצברג-אם-הרץ, יצאו אבות אבותיו של אבי וגררו עימם את השם הרצברג, עד לעיר לודג’

מרחק של כ 750 קלומטרים  מזרחה ?

 

מה שלמדתי במסע זה הוא כי השם הרצברג, הוא שם ישן ואולי אף עתיק. מסתבר כי לא רק יהודים השתמשו בו – אך כיצד ומדוע הגיע להוריו של אבי לא הצלחתי לפענח.

בייאושי כי רב פניתי לבית התפוצות – אולי שם יוכלו לסייע בידי – ואכן קיבלתי מהם מכתב ובו נאמר כי שם זה אינו מעיד בהכרח על מקום מסויים, בכל זאת הם מפנים לאיזור סכסוניה – ככל הנראה כוונתם לעיר הרצברג-אלסטר עליה סיפרתי בחלקו הראשון של מסע זה.

בסופו של המכתב מבית התפוצות , מובאים שמותיהם של אישים ידועים במאה העשרים שנשאו את השם הרצברג – והנה להפתעתי אני קורא :

הביאוכימאית הישראלית ילידת פולין מלה הרצברג – גם היא בין האישים המפורסמים הנושאים שם זה.

אכן, בתעודת הדוקטוראט מיום 8.5.1949 שהוענקה לה מטעם אוניברסיטת לודז’ – צויין ליד שם נעוריה גם שם נישואיה: “מלה שאטטאן-הרצברג”

– וביוכימאית ישראלית זו ילידת פולין – היא אימי.

לאחר שסיימה למעלה משלושים שנות עבודתה כמנהלת המעבדות בבית חולים איכילוב – הוענק לה כהוקרה תנ”ך זה,  ואוניברסיטת תל אביב בה לימדה בפקולטה לרפואה העניקה לה מדליון הוקרה זה.

אך נדמה לי שכילידת לודז’ חשה גאווה מיוחדת כאשר יליד לודז’ אחר – גאה לא פחות ממנה בעיר הולדתו – הרים תרומה לפתיחתה של מעבדה לארטריטים בבית חולים איכילוב. כאן נראית אימי, עם אנשי הצוות שלה, גאה להציג את השלט המציין את פתיחתה של המעבדה על שמו של ארתור רובינשטיין ונלה אשתו.

אולי זו הנחמה של מאמצי האחרים שלא נשאו פרי כפי שביקשתי.

למרות זאת מותר לי לסכם : אכן יגעתי וגם מצאתי…. לפחות משהו….    

 

 

 

 

__________________________________

קישורים לסרטוני לודז’ – עיר ואם

__________________________________

 

1.    לודז’ – עיר ואם – הגניזה

2.    לודז’ – היא עצמה

3.    לודז’ – ראשונים

4.    לודז’ – פוזננסקי – החלום

5.    לודז’ ורובינשטיין

6.    לודז’ – האדמה המובטחת

7.    לודז’ – הצד של קאראפקא

8.    לודז’ – הצד של שאטטאן

9.    לודז’ – המהר”שש”ק – אבן דרך, אבני זכרון

10.  משוטטן לפרנקפורט

11-12.  לודז’-הצד של הרצברג [ חלק ראשון, חלק שני ] 

13.1-13.2.  לודז’-מסע- לב-הר HERZ-BERG [ חלק ראשון, חלק שני ] 

 

המשך יבוא…..

 

 

תרום - אם אתם מעונינים לתמוך בקיומו של אתר "מילים" הנמנע מכל צורה של פרסום - כל סכום תרומה יתקבל בתודה

Be Sociable, Share!

תגיות: ,

4 תגובות

 • פניה זקן (הרצברג) הגיב:

  תודה , ויקטור.
  גם שם נעורי הרצברג. אני מריגה , לטביה , עליתי ארצה ב 1972 עם הורי. הורי לא התעניינו במקור השם, אבל ידעו להגיד לי שיש עיר בשם זה בגרמניה .גם אני לא חקרתי. אמנם, בכל פעם ששם הרצברג הוזכר לבי קפץ .משפחתו של אבי גרה בלטביה לפחות כ4 דורות , הם הגיעו לריגה מעיר לטבית אחרת דאוגבפילס (דבינסק).
  מצאתי את האתר שלך בחיפוש באינטרנט, העליתי את השם הרצברג והגעתי. אני לא הייתי נוסעת לגרמניה , לכן שוב תודה שחקרת ומצאת משהו על מקור שמך ושמי.
  כל טוב , פניה .

  • Victor הגיב:

   תודה לפניה זקן ( הרצברג )
   שמחתי לקרוא את תגובתך שהיא גם סימן עבורי, שדברי ומאמצי נשאו איזה פרי והגיעו למישהו ונגעו לליבו – במקרה זה לליבך.

   עלי הודות על האמת כי לא כל כך הבנתי את אמירתך “אני לא הייתי נוסעת לגרמניה…”

   תוכלי להסביר ?
   תודה
   ויקטור הרצברג

 • הי ויקטור.
  אמי היתה חברת ילדות של אמך עוד בלודג’ אך עלתה ארצה ב 1933. אחר כך בישראל נוצר קשר בשלב כשלהו. מכירה את שם אמך מילדותי. אשמח שתיצור קשר להשוות פרטים. אני עובדת באוניברסיטת תל אביב. תלמה

כתיבת תגובה

Font Controller

+(reset)-

…….[ צ ו ה ר ]…….
מבט אחר; אפשרויות שונות ; תובנות נוגדות ; הערות מועילות; הארות בונות; מחשבות בלתי-מסורקות; אסוציאציות חתרניות; ועוד...ועוד....